Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Idzikowskiego 2a
05-070 SULEJÓWEK
tel/fax 783-35-57
              783-35-58
sulzs1@wp.pl

 Strona główna

Kalendarz

Kronika

Galeria

 

Rok Szkolny 2019-2020

  

Warsztaty archeologiczne

Dnia 18.09.19r. dzieci z klas 0a, 0b i 0c przeniosły się do przeszłości odkrywając skarby dawnych czasów. Oglądaliśmy, dotykaliśmy, słuchaliśmy a nawet wąchaliśmy prawdziwe zabytki archeologiczne. Każdy uczestnik warsztatów odkopał swój skarb dokładnie go oczyścił, zbadał i opisał. Przeszłość kryje wiele tajemnic, a te zajęcia pobudziły chęć ich odkrywania.

  

 Pomagamy

Dnia 21 września 2019 r. odbyło się wydarzenie pt. "Sulejówek Kocha Zwierzaki". Społeczność naszej szkoły włączyła się do akcji na rzecz zwierząt zorganizowanej przez Stowarzyszenie Lepszy Sulejówek. Wolontariusze działający w Szkole Podstawowej nr 1 podczas dwóch tygodni zebrali ok. 150 kg karmy dla psów i kotów oraz koce, śpiwory i legowiska. Nasze motto brzmi "Pomaganie jest fajne". Opiekę nad wolontariatem sprawuje p. Marzena Bakiera.Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

Dnia 30.09.2019 r. odbyły się w szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Społeczność szkolna z klas 4-8 wybierała swoich przedstawicieli. Oto nasi reprezentanci na kadencję 2019/2020: Babiuch Aleksander, Książek Izabella i Pieńkosz Maria.
 „Śladami legend warszawskich”

W dniu 2 października 2019 roku klasy 4a i 4b brały udział w wycieczce „Śladami legend warszawskich”. Odwiedziliśmy miejsca związane z legendami: „Bazyliszek”, „Złota kaczka”, „Syrena”, „Wars i Sawa”. Poznaliśmy historię herbu Warszawy. Na Starym Mieście zajrzeliśmy do lochu bazyliszka. Wysłuchaliśmy hejnału z wieży Zamku Królewskiego. Najbardziej podobała się nam wizyta w Manufakturze Cukierków. Panie opowiedziały o metodzie tworzenia słodkich arcydzieł, która pochodzi z XVII wieku. Każdy mógł spróbować smacznego malutkiego cukierka oraz samodzielnie wykonać własnego lizaka. Słodkości po warsztatach zabraliśmy do domu.

Klasa 4aSpotkanie z Tomaszem Sobanią

7 października 2019 r. w bibliotece szkolnej uczniowie klas VII spotkali się z młodym pisarzem i biegaczem Tomaszem Sobanią. Opowiadał on o swoich książkach i biegach, głównie o tegorocznym biegu charytatywnym z Zakopanego do Gdyni. Autor przywiózł też najnowszą książkę "& Dni i 300 KM Biegu", w której opisuje swoje wrażenia z biegu do Santiago de Compostella w Hiszpanii. Książkę zakupiono również do biblioteki szkolnej.
Zapraszamy do wypożyczania!

Biblioteka szkolna
Pasowanie na czytelnika

8 października 2019 r. uczniowie klas I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Czekały na nich postacie z bajek, w które wcieliły się uczennice kl. VI B. Pierwszoklasiści przyrzekali książki szanować. Na pamiątkę otrzymali imienne zakładki do książek oraz gazetkę "Wieści biblioteczne".

Biblioteka szkolna
„Wesoły portret Nauczyciela”

Dnia 10 października 2019 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Wesoły portret Nauczyciela”. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 0-3 SP. Prace zostały wykonane różnymi technikami plastycznymi. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy:
D. Krulikowska, M. Izdebska, M. Kalinowska,
B. Dabkowska, K. Bielińska, K. Trochimiak, R. Kotlarewska.
 

Zwycięzcy konkursu"Pasowanie na przedszkolaka"

Dnia 16.10.2019 roku odbyło się "Pasowanie na przedszkolaka". Dzieci z oddziału przedszkolnego 0e pięknie zaśpiewały, zatańczyły i wyrecytowały wierszyk. Każdy przedszkolak otrzymał dyplom, medal i misia. Po uroczystości rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek. Wszyscy bawili się doskonale.

  Mali chemicy

17 października 2019 r. klasy 0A i 0B wybrały się na wycieczkę integracyjną do sali zabaw „Fikołki”. Fantastyczna zabawa połączona była z warsztatami chemicznymi pt. „Ach te cząsteczki”. Dzieci zamieniły się w małych pracowników laboratorium i wykonywały różne eksperymenty. Było dużo śmiechu i świetnej zabawy.


 Jesienny spacer

21 października dzieci z grupy 0a wybrały się do pobliskiego parku aby podziwiać piękno przyrody w jesiennej odsłonie. Dzieci znalazły wiele darów jesieni, a czas spędzony aktywnie na świeżym powietrzu sprawił im wiele radości.Wolontariusze pamiętają

30 października, tradycja Szkolnego Klubu Wolontariusza SP nr 1 odbyło się sprzątanie zapomnianych grobów na cmentarzu komunalnym w Sulejówku przy ulicy Al. Piłsudskiego. Wolontariusze uprzątnęli osiem grobów i zapalili znicze. Była to coroczna akcja naszego Klubu Wolontariusza.

  Wycieczki do Biblioteki Publicznej

We wrześniu i październiku uczniowie kl. Va, Vb, Vc, Vd, Ve, VIa i VId brali udział w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sulejówku. Podczas spotkania poznali zasady wypożyczeń i księgozbiór głównej biblioteki. Rozmawiali na tematy czytelnicze i zagrożeń w dzisiejszym świecie.Fantastyczny Świat Muzyczny

W 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki odbył się koncert zespołu "Limbos" Uczniowie klas 0-3 SP tym razem mieli przyjemność wysłuchać utworów wybitnego kompozytora muzyki klasycznej Stanisława Moniuszki. Z wielką uwagą słuchacze pogłębiali wiedzę na temat artysty. Przy dźwiękach muzyki wszyscy świetnie się bawili śpiewając znane piosenki. Była to wspaniała lekcja muzyki.

Dorota Krulikowska

  

 


"Pierwsza pomoc - małych ratowników"

Dnia 30 października szkolni ratownicy z Liceum im. I. J. Paderewskiego w Sulejówku już kolejny raz odwiedzili naszą szkołę. Tym razem drużyna ratownicza z Liceum, pod przewodnictwem p. Beaty Ługowskiej w składzie: Żenia Cyngalowa, Aleksandra Sasin, Klaudia Zgutka, Andrzej Gruba i Michał Zgnilec, prowadziła zajęcia z klasami drugimi i trzecimi. Licealiści jako młodzi ratownicy, dzieląc się wiedzą i nabytymi umiejętnościami przekazali maluchom zasady udzielania pierwszej pomocy.

Oto Fotorelacja.

 Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dnia 08.11.2019 r. o godz. 11:11 od uroczystego odśpiewania hymnu rozpoczął się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości - 11 Listopada. Występujący przybliżyli wydarzenia towarzyszące odzyskaniu przez Polskę wolności.  Wiersze, taniec i śpiew zostały zaprezentowane przez uczniów z klas 5d, 7a i 8c. Oprawę muzyczną zapewnił Chór szkolny.

  

Mali ratownicy

Dnia 21.11.2019 odbyły się Warsztaty Pierwszej Pomocy z Misiem Edziem. W zajęciach uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych. Miś Edzio zaprzyjaźnił się z przedszkolakami i nauczył je jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

  


  Misie i niedźwiedzie

Z okazji Dnia Pluszowego Misia w dniach 25 – 29.11.2019 został przeprowadzony projekt edukacyjny „Misie i niedźwiedzie” w oddziałach przedszkolnych. Dzieci poznały historię Pluszowego Misia, stworzone zostały kąciki tematyczne w salach. Przez cały tydzień przedszkolaki dowiadywały się o życiu i środowisku niedźwiedzi z całego świata, czytane były bajki o znanych misiach. Zostały zorganizowane zajęcia w formie zabaw dydaktycznych, ruchowych, muzycznych i technicznoplastycznych o tematyce związanej z misiami i niedźwiedziami. Na zakończenie projektu odbył się Bal z Pluszowym Misiem - wesoła zabawa, tańce z misiami oraz słodki poczęstunek.

  
"W świecie baśni, legend"

26.11.20119 r. w bibliotece szkolnej odbył się przegląd przedstawień przygotowanych przez uczniów klas III i IV. Jak zwykle nie zabrakło wielu emocji, pięknych przebrań, wspaniałej gry aktorskiej. Nie zabrakło też kilku pięknych prac plastycznych. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni dyplomami ze Złotymi Koronami. Przedstawienia przygotowane przez młodych aktorów obejrzeli uczniowie klas II i III.

Organizatorzy
Biblioteka szkolna
Zespół Humanistyczny

  Z cyklu - uczniowie klas 8 wybierają zawody

W ramach doradztwa zawodowego grupa młodzieży z klasy 8 odwiedziła firmę LOTAMS. Uczniowie mieli okazję przyglądać się pracy techników lotniczych podczas naprawiania samolotów dużych linii europejskich i światowych. Byli gorąco zachęcani do podjęcia dalszego kształcenia w tym kierunku. Firma oferuje wysokie zarobki, możliwość odbycia specjalistycznych szkoleń i stabilne zatrudnienie.

Cechy idealnego mechanika lotniczego:
- zainteresowanie lotnictwem
- bardzo dobra znajomość języka angielskiego
- wykształcenie techniczne
- zdolności manualne
- odporność ma stresCiekawy zawód

W ramach akcji ciekawy zawód w klasie 0B gościliśmy dwie mamy, które barwnie opowiedziały o tym, czym się zajmują. Mama Leny przeczytała nam książkę pt. "Basia i pieniądze", rozmawialiśmy o oszczędzaniu i pracy w banku. Mama Kuby zwróciła nam uwagę jak ważna jest pielęgnacja dłoni i paznokci oraz higiena. Zwieńczeniem zajęć ze stylistyką paznokci było ozdabianie wzoru paznokci dowolną techniką.

  Święto szkoły - 05.12.2019

Dnia 20 lipca 2018 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej swoją uchwałą rok 2019 nazwał Rokiem Stanisława Moniuszki. W dniu 5 maja 2019 roku obchodziliśmy 200. rocznicę narodzin twórcy. W ramach Roku Moniuszkowskiego odbywa się wiele imprez poświęconych kompozytorowi. Społeczność Szkolna Szkoły Podstawowej nr 1 im. Pierwszego Marszałka Polski przygotowała inscenizację poświęconą temu wielkiemu kompozytorowi.  W dniu 5 grudnia 2019 roku odbyło się ślubowanie klas pierwszych i widowisko z muzyką Stanisława Moniuszki w tle.

  

  

Okolicznościowa jednodniówkaMikołajki

  

"Idzie święty Mikołaj,
Uśmiecha się w koło,
Grzecznym dzieciom biją
serduszka wesoło..."
 

Zgodnie z tradycja 6 grudnia 2019r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0d i 0e odwiedził Święty Mikołaj. Na ten szczególny dzień czekaliśmy z utęsknieniem. Mikołaj obdarował wszystkich miłymi upominkami. Na zakończenie wizyty zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

   Dorota Krulikowska"Tydzień absolwenta" w ramach doradztwa zawodowego

Od 9 do 13 grudnia gościliśmy w szkole naszych absolwentów: Kingę Kryńską, Huberta Rybkowkiego, Michała Trendaka, Marysię Chudy, Wiktorię Kozioł i Kasię Seroczyńską. Uczniowie klas VII i VIII mogli posłuchać informacji o szkołach ponadpodstawowych - liceach i technikach i uczelniach warszawskich (Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego) oraz  perspektywach pracy. Spotkania były bardzo inspirujące.

 Wystawa Szopek Bożonarodzeniowych

W korytarzu głównym szkoły została zorganizowana wystawa Szopek. Wszystkie prace to efekt udziału uczniów z klas 2, 3, 4 i 5 w konkursie na najładniejsza Szopkę  Bożonarodzeniową.

  Świąteczna atmosfera w grupie 0a

W grudniu dzieci z grupy „0a” zamieniły się w pomocników Świętego Mikołaja i miały mnóstwo zadań do wykonania. Na początku świątecznej przygody udały się do „Planety Kreacji” na warsztaty tworzenia ozdób świątecznych z klocków Lego. 6 grudnia dzieci odwiedził sam Święty Mikołaj. Nagrodził ich trud i starania czytając piękne opowiadanie. Dzieci w swojej sali stworzyły świąteczny nastrój ubierając choinkę i robiąc piękne ozdoby. Wysłały również świąteczne kartki. Na zakończenie przygody, świąteczni pomocnicy wzięli udział w przedstawieniu, które poruszyło serca wszystkich widzów.

Magdalena Kalinowska
Małgorzata Izdebska

  
 Przedświąteczne atrakcje

Grudzień to czas szczególny. Zbliżają się Świata Bożego Narodzenie. W szkole wówczas dużo się dzieje. Klasa 0b z okazji mikołajek pojechała na wycieczkę do sali zabaw "Planeta kreacji" w Sulejówku. Dzieci wzięły tam udział w warsztatach robienia ozdób choinkowych z klocków lego. Odwiedził nas również Św. Mikołaj. Dzieci po zaśpiewaniu kolędy zostały przez niego obdarowane prezentami. Przed samymi świętami dzieci przygotowały dla rodziców przedstawienie "Gwiezdna klasa". Po występie odbyły się warsztaty podczas których  dzieci wraz z rodzicami wykonały i ozdobiły choinki.

  

 Świątecznie u przedszkolaków

Dnia 17 grudnia 2019 roku odbyło się przedstawienie pt. "Już blisko kolęda", przygotowane przez dzieci z oddziału przedszkolnego 0e. Młodzi artyści pięknie wystąpili, zostali nagrodzeni głośnymi brawami przez swoich bliskich.

  


 

Nastrój przedświąteczny w 0b

W grudniu w klasa 0b wyjechała na wycieczkę do sali zabaw do Planety Kreacji w Sulejówku Miłosnej. Odbyły się tam warsztaty. Dzieci robiły z klocków lego ozdoby na choinkę.
6 grudnia z okazji mikołajek grupę odwiedził św. Mikołaj. Uczniowie zaśpiewali kolędę i zostali obdarowani prezentami.
Dzieci zaprosiły rodziców na przedświąteczne przedstawienie "Gwiezdna klasa". Podczas spotkania wspólnie śpiewano kolędy. Uczniowie podzielili się z rodziną opłatkiem. Na koniec spotkania odbyły się warsztaty rodzinne, na których powstały choinki z papieru i bibuły.

  
Apel Świąteczny

Dnia 20.12.2019 z okazji nadchodzących Świat Bożego Narodzenia odbył się okolicznościowy apel. Uczniowie zaprezentowali wiersze oraz piosenki w tematyce świątecznej. Oprawę muzyczną zapewnił Chór szkolny. Tego dnia w wielu klasach odbyły się spotkania świąteczne.  Społeczność szkolna wkroczyła w świąteczny czas.

  Projekt - „Idą Święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”

W dniach 16-20 grudnia 2019 r. w naszej szkole, przy współpracy z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg, realizowany był projekt pt. „Idą Święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi wszystkich uczniów, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.

Wszyscy uczniowie z całej szkoły otrzymali kartki bożonarodzeniowe. Zadaniem uczniów było własnoręczne napisanie pięknych życzeń do najbliższych osób. Poprzez realizację projektu chcieliśmy podkreślić wyjątkowość łączących nas więzi i osobistych relacji w świecie, w którym bardzo ważną rolę odgrywają technologie informacyjno-komunikacyjne.
 

Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym na własnoręcznie wykonaną kartkę pocztową. Prace zostały wysłane do Fundacji „Dbam o Mój Z@sięg”. Najlepsze prace zostaną nagrodzone oraz wydane w formie kartek pocztowych w kolejnej edycji kampanii.

Dlaczego wysyłanie kartek jest ważne:
• Sprawiają ogromną najszczerszą radość dla odbiorcy.
• To szansa by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych. Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem gdy na nie spoglądamy.
• Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi - możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.
• Poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób których wysłaliśmy kartkę świąteczną.
• Stanowią formę integracji wszystkich członków rodziny.
• To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość, poprawić bądź nabyć nowe umiejętności manualne.
• To naprawdę łatwe i fajne.

Mariola Stachoń

 

  Przedstawienie w ramach profilaktyki

Dnia 20 stycznia 2020 r. w poniedziałek uczniowie klas I-VI  w ramach profilaktyki zagrożeń agresji i uzależnień obejrzeli przedstawienie "Strach ma wielkie oczy".

  "Szkoła Pamięta"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział akcji "Szkoła Pamięta", która ma na celu uczczenie pamięci naszych bohaterów. Dzięki kultywowanej tradycji  wolontariusze rokrocznie sprzątają groby na parafialnym cmentarzu. Ponadto w tym roku dnia 9 października 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. I. J. Paderewskiego „Izba Pamięci Rodziny Grabskich” odbyło się spotkanie z Wacławem Gluth-Nowowiejskim, plut. pdch AK „Wacek”, żołnierzem Powstania Warszawskiego na Żoliborzu.  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu, gdzie mieli okazję poznać wspomnienia zaproszonego gościa.

Marzena Bakiera

 
 Pomagamy zwierzętom

W grudniu i styczniu Wolontariusze przeprowadzili wśród społeczności szkolnej zbiórkę karmy  i posłań dla psów i kotów. Zgromadzone rzeczy zostaną przekazane do schroniska w Celestynowie.

Marzena Bakiera

 Dzień Babci i Dziadka

Dnia 29 stycznia 2020 r. uczniowie aktywnie działający w wolontariacie, pod opieką pani Marzeny Bakiery i pani Beaty Chmielewskiej, zaprosili członków Klubu Seniora do wspólnego spędzenia czasu z okazji ich święta. W bibliotece szkolnej odbył się słodki poczęstunek oraz gry i zabawy integracyjne. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze, a łzy wzruszenia i rozpromienione twarze naszych gości pokazały jak ważne jest wspólne spędzanie czasu oraz kontakty między pokoleniowe. Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy pomogli w zorganizowaniu wydarzenia.

Zofia Trębicka ucz. kl. 8Mity - konkurs

Dnia 27 stycznia 2020 r. uczniowie klas piątych wzięli udział w konkursie "Baśnie, legendy i mity"  zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Uczniowie przygotowali krótkie przedstawienia oparte na micie "Demeter i Kora" oraz "Mit prometejski".

  

Dzień Babci i Dziadka w klasie 0d

"Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia.
Dziś życzenia wnuk składa i piosenki śpiewa wnusia".
 

Dnia 30 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprosiły swoje kochane babcie i dziadków, aby w szczególny sposób podziękować im za miłość, cierpliwość i zrozumienie. Specjalnie przygotowany program artystyczny wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach dziadków. Na koniec uczniowie wręczyli swoim gościom upominki i zaprosili ich na słodki poczęstunek.

Dorota Krulikowska"Zapusty"

Dnia 06.02.2020 r. odbyły się w szkole "Zapusty". Nawiązując do zwyczajów zaprezentowane zostały śpiewy i tańce. Radosne biesiadowanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

 Ciekawy zawód

Dnia 28.02 klasa 0 "b" odwiedziła mamę Bartka w jej pracy. Przedszkolaki poznały wyposażenie księgarni. Oglądały ciekawe pozycje książkowe dostosowane do wieku, miały możliwość obserwować ludzi robiących zakupy. Celem wycieczki było przede wszystkim zaznajomienie dzieci z pracą księgarza, zapoznanie z wyglądem i księgozbiorem księgarni oraz odkrycie różnic pomiędzy księgarnią a biblioteką. Wycieczka bardzo podobała się dzieciom – była kolejnym krokiem rozwijającym kompetencje czytelnicze oraz działaniem z zakresu doradztwa zawodowego. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i prezenty.

 Balladyna

3.03.2020 r. w bibliotece szkolnej odbył się międzyklasowy konkurs dla klas VII z lektury "Balladyna". Uczniowie odpowiadali z wiedzy o dramacie, każda z klas przygotowała przedstawienie i prace plastyczne w tym plakat teatralny. Uczniowie otrzymali oceny z języka polskiego i plastyki. Klasy zostały nagrodzone dyplomami.
 


 

Wirtualna wystawa prac plastycznych „Krzyż Golgoty”

Na Golgocie stoi krzyż. Krzyż szczególny znak dla wszystkich chrześcijan. Krzyż znak miłości Boga do ludzi, znak nadziei, że życie na ziemi nie kończy się wraz ze śmiercią. Znak, który prowadzi nas do Zmartwychwstania Chrystusa i naszego zmartwychwstania. Pod krzyżem stoję jak Maryja i umiłowany uczeń Jan. Zbliżają się najważniejsze święta, święta Wielkiej Nocy, w centrum stoi Krzyż Golgoty, wiedzą o tym dzieci naszej szkoły, które wykonały piękne prace plastyczne w swoich domach i odpowiedziały na pomysł zrobienia wirtualnej wystawy pt. Krzyż Golgoty.
 
Dziękuję dzieciom i ich rodzinom ;), s. Maria Treffoń

Zapraszamy do obejrzenia prac plastycznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły z klas pierwszych.

  

1a


 

1b


 
1c
 
1d

 

 

„Wielkanocna radość”

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć pt. „Wielkanocna radość”, utworzonej z prac uczniów i uczennic naszej szkoły z klas 0- II . Pisanki, palmy, stroiki, kartki świąteczne, baranki, papierowe kwiaty i inne ozdoby wielkanocne przez dzieci wykonane podczas tegorocznych świąt prezentujemy dzięki DZIECIOM i ich wychowawczyniom i rodzicom, którzy pośredniczyli przesyłaniu prac do s. Marii.

ZAPRASZAMY ;)

   


 

Gratulujemy Zofii Trębickiej z klasy 8c
zdobycia wyróżnienia.


 

Ukończenie Szkoły Podstawowej
przez uczniów klas 8
26 czerwca 2020 r.

 
       

Copyright © 2002-2020 Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sulejówku